Jonesy & Amanda top the ACRAs

Sydney’s WSFM breakfast duo Jonesy & Amanda have won top prize at the Australian Commercial Radio Awards.

Brendan Jones and Amanda Keller picked up best on air team in the metro FM category.

Keller said: “To get industry recognition for the hard work we’ve put in over many years means a lot, I haven’t been this excited since the Ladybirds won the under 11 netball grand-final. Our production team are the best in the business and our show is an important part of our audience’s lives, what could be better than that?”

Meanwhile, Kyle Sandilands also won again, with The Kyle & Jackie O Show picking up best networked program.

Winner of the best On-Air Team (Metro AM) was the Continuous Call Team of Ray Hadley, Steve Roach, Darryl Brohman and Bob Fulton, from 2GB. They team also won Best Sports Event Coverage for their call of the 2011 NRL Grand Final.  Ray Hadley won Best Talk Presenter (Metro).

Other winners included

  • Best Current Affairs Presenter – Neil Mitchell, 3AW, Melbourne
  • Best Newcomer – joint winners Matty Johns, Triple M, Sydney and Ella Hooper, Today Network Radar
  • Best Music Presenter – Dylan Lewis, Nova 100, Melbourne
  • Best News Presenter FM – Emma Blackwood, Triple M, Brisbane
  • Best News Presenter AM – Steve Blanda, 2UE, Sydney
  • Best Sports Presenter – Ray Warren, Triple M, Sydney

Former Fairfax Radio Network GM Graham Mott, was inducted into the Commercial Radio Hall of Fame.

Joan Warner, CEO of Commercial Radio Australia, said: “Whether they are working behind the scenes in sales and production, or in front of a mic, Australian audiences are fortunate to have such an amazing pool of talent working in commercial radio.”

Mumbrella talked to Jonesy & Amanda earlier this year:

Full winners list:

Category Finalists are denoted with the following letters: Country; Provincial; NonMetropolitan; Metropolitan

MOST POPULAR STATION MANAGER

  • Darren Inglis; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo C
  • Gina Hogan; Hot FM & Sea FM, Cairns QLD, Southern Cross Austereo P
  • Sean Ryan; Nova 106.9, Brisbane QLD, DMG Radio Australia M

ENGINEERING EXCELLENCE

  • Max Healey, Alastair Reynolds & Bill Barrington; Fairfax Radio Syndication, Fairfax Radio Network

BRIAN WHITE MEMORIAL

  • Sarah Morice; 2UE, Sydney NSW, Fairfax Radio Network

BEST NEWCOMER OFF-AIR

  • Mick Shannon; 3WM, Horsham VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Ant Middlemiss; TRFM, Traralgon VIC, ACE Radio Broadcasters P
  • Mark Adams; Nova 969, Sydney NSW, DMG Radio Australia M

BEST NEWCOMER ON-AIR

  • Amber Wheatland; Star FM, Mildura VIC, Southern Cross Austereo C
  • Nick Gill; Hot FM, Cairns QLD, Southern Cross Austereo P
  • Matty Johns; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M
  • Ella Hooper; Today Network, Southern Cross Austereo M

BEST MUSIC PRESENTER

  • Chris Holland; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo C
  • Jack Laurence; Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Dylan Lewis; Nova 100, Melbourne VIC, DMG Radio Australia M

BEST TALK PRESENTER

  • Adrian Renzi; 8HA, Alice Springs NT, Alice Springs Commercial Broadcasters C
  • Mike Welsh; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P
  • Ray Hadley; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM – COUNTRY AND PROVINCIAL

  • Kewy & Karis Breakfast Show; Karis Britton & Richard Kew, Coast FM, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Heath & Normy; Heath Piper & Lucas Dorrell, Star FM, Albury NSW, Southern Cross Austereo P

BEST ON-AIR TEAM – METRO FM

  • Jonesy & Amanda; Brendan Jones & Amanda Keller, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM – METRO AM

  • The Continuous Call Team; Ray Hadley, Steve Roach, Darryl Brohman & Bob Fulton, 2GB, Sydney NSW,Macquarie Radio Network M

BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER

  • Pete Davies; Mix 104.9, Darwin NT, Grant Broadcasters NM
  • Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Fairfax Radio Network M

BEST SPORTS PRESENTER

  • Jock Brady; 3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Simon Corr; 2AY, Albury NSW, ACE Radio Broadcasters P
  • Ray Warren; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

  • 2011 AFL Grand Final; K-Rock Football, K-Rock, Geelong VIC, Grant Broadcasters NM
  • 2011 NRL Grand Final; The Continuous Call Team, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST NEWS PRESENTER – COUNTRY & PROVINCIAL

  • Lois Chislet; 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Kate Taylor; 104.7, Canberra ACT, ARN/Southern Cross Austereo P

BEST NEWS PRESENTER – METRO FM

  • Emma Blackwood; Triple M, Brisbane QLD, Southern Cross Austereo M

BEST NEWS PRESENTER – METRO AM

  • Steve Blanda; 2UE, Sydney NSW, Fairfax Radio Network M

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT / MUSIC

  • Jaimi Robinson; Holmsey & Flan, Hot Tomato, Southport QLD, Hot Tomato NM
  • Tom Ivey; Fitzy & Wippa, Nova 969, Sydney NSW, DMG Radio Australia M

BEST SHOW PRODUCER – TALK CURRENT AFFAIRS

  • Matthew Hepworth; 360 With Pete Davies, Mix 104.9, Darwin NT, Grant Broadcasters NM
  • Shannon Reid; 3AW Drive, 3AW, Melbourne VIC, Fairfax Radio Network M

BEST MUSIC DIRECTOR

  • Josie Fitt; Snow FM, Jindabyne NSW, Capital Radio Network C
  • Dan Hill; NXFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P
  • Mathew Eggleston; Fox FM, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST PROGRAM DIRECTOR

  • Michael Moffett; 2EC & Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters C
  • Ryan Khay; Sea FM & Mix FM, Maroochydore QLD, Southern Cross Austereo P
  • Derek Bargwanna; 2Day FM, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST DIGITAL RADIO FORMAT – LONG TERM

  • Radar; Jaime Chaux, Olivia Belvedere, Reegan McLaughlin & Zoe Sainsbury, Southern Cross Austereo

BEST DIGITAL RADIO FORMAT – SHORT TERM

  • Elf Radio; Nick Condon, Australian Radio Network

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

  • Alan Joyce Announcement; John Sutherland, 2NZ, Inverell NSW, Super Radio Network C
  • And I’m a Mormon; Paul Gale, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Nova 106.9 Funny Phone Call; Ash Bradnam & Dan Anstey, Nova 106.9, Brisbane QLD, DMG Radio Australia M

BEST NETWORKED PROGRAM

  • Jon Vertigan for Breakfast; Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Nayta & Kristie; Nathan Robb & Kristie Mercer, TRFM, Traralgon VIC, ACE Radio Broadcasters P
  • The Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, Today Network, Southern Cross Austereo M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

  • My Generation; My Generation, MCM Media

BEST DOCUMENTARY

  • The Todd Langley Story; Geire Kami & Jerimiah Busniak, Radio West, Bunbury WA, Southern Cross Austereo NM
  • Kristian Anderson ‘Rest In Peace’; Sideshow Mike Andersen & Gus Worland, Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

  • Sophie Jackson; Radio West, Albany WA, Southern Cross Austereo C
  • David Huth; Sea FM & Mix FM, Maroochydore QLD, Southern Cross Austereo P
  • Sideshow Mike Andersen; Triple M, Sydney, NSW, Southern Cross Austereo M

BEST MUSIC SPECIAL

  • History of Rock n Roll; EJ & John Young, 2PK, Parkes NSW, Super Radio Network C
  • Gold FM Unflogged 400; Al Dobie, Trent Towson & Andrew Very, Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Lady Gaga Live From Sydney Monster Hall; David Konsky, 2Day FM, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

  • 104.7 Sales Team; 104.7, Canberra ACT, ARN/Southern Cross Austereo NM
  • 2Day FM Sales Team; 2Day FM, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST AGENCY SALESPERSON

  • Ashley Pope; Regional SCA, Adelaide SA, Southern Cross Austereo NM
  • Lena Rapley; ARN National, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST DIRECT SALESPERSON

  • Luke Witton; 2GZ FM & STAR FM, Orange NSW, Southern Cross Austereo C
  • Justine Price; Hot FM & Sea FM Mackay, Mackay QLD, Southern Cross Austereo P
  • Danielle Jarvis; Fox FM & Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – SINGLE

  • Logans Restaurant – Julia & Kevin; 3YB & Coast FM Creative Team, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Coastal Water Dive – Shark Shield; Andy Macleod & Sophie Jackson, Hot FM, Bunbury WA, Southern Cross Austereo P
  • Breakdown; Rusty Graham & Shelley Klum, Smooth FM, Sydney NSW, DMG Radio Australia M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – CAMPAIGN

  • Elite Smash Repairs; Cameron Horn & Marc Dwyer, 2CFM, Gosford NSW, Southern Cross Austereo NM
  • Delux; Jonathan Williams & Chris Gates, Fox FM, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – STATION

  • The Fast & The Fuel Efficient; Sarah Duffy, Ant Middlemiss, Jarryd Haefele, Kristie Mercer & Nathan Robb, TRFM, Traralgon
  • VIC, ACE Radio Broadcasters NM
  • Australian Belly Flop Aquatic Team; Ash, Kip & Luttsy with Scott Tonges, Nova 106.9, Brisbane QLD, DMG Radio Australia M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – SALES

  • 2CC Christmas Lights; Peter Davidson & Richard Phelps, 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM
  • Subway Runner; Kelly Miller, Nathan Russell, Anna Bloor & Samantha Townend, Nova 106.9, Brisbane QLD, DMG Radio Australia M
  • Kyle & Jackie O’s Cruze Car Chase; 2Day FM Content, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST SALES PROMOTION

  • Jingle Bell Rock 2011; Benny Hope, Janie Birchall & Michael Coote, B-Rock FM, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C
  • 90.9 Sea FM Car Full Of Stars; Andrea Hodgetts & Luke Parsons, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P
  • Chemist Warehouse Mix90s; Julia Gumbleton & Sasha Jones, Mix FM, Melbourne VIC, Australian Radio Network M

BEST STATION PROMOTION

  • Win Your Way To Byron Bay; Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C
  • Hot FM’s Angry Dads; Ben Erbsland & Courtney Ganderton, Hot FM Mackay, Mackay QLD, Southern Cross Austereo P
  • Fitzy and Wippa’s Bob Katterpult; Ryan Fitzgerald, Michael Wipfli, Tom Ivey & the Nova Integration Team, Nova 969, Sydney NSW, DMG Radio Australia M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

  • Cassie Grentell; Star FM, Central Coast NSW, DMG Radio Australia NM
  • Chantalle Taylor; 2Day FM, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

  • David Rixon – Radiothon; 2012 Team, 92.9FM & 2TM, Tamworth NSW, Super Radio Network C
  • i98 FM Camp Quality Convoy with Marty & Bianca; i98 Convoy Team, i98 FM, Wollongong NSW, WIN Network P
  • Cerebral Palsy Appeal; Radio 2UE, Sydney NSW, Fairfax Radio Network M

Comments


  1. GetReal
    14 Oct 12
    9:08 am

  2. And the nominations for the biggest public disgrace this year are:

    Kyle Sandilands
    Alan Jones
    Blah Blah Blah

  3. Jason Thomas
    14 Oct 12
    10:31 pm

  4. GetReal…Love him or hate him Kyle and Jackie O is by far the most entertaining breakfast radio on the Fm band by far. Next time if you are going to post negative remarks at least have the audacity to put your name to it!!!!

  5. GetReal
    15 Oct 12
    8:45 am

  6. @Jason

    Doesn’t detract from the fact that Kyle is a public disgrace….. oh, and Amanda and Jonesy won the category you mentioned….. they are a quality act. Is that positive enough for you Jason? Kyle Sandilands brings lowest common denominator radio to a new low….. hence the name Jason,,,,,, GET REAL!

  7. WD
    15 Oct 12
    10:08 am

  8. I always thought former Reserve Bank governor Bernie Fraser would’ve made good radio….