News

Kyle & Jackie O win top radio award for fifth time as Paul Gallen named Best Newcomer

Kyle & Jackie O Show

Kyle & Jackie O Show

Kyle Sandilands and Jackie ‘O’ Henderson have taken out the Best on Air Team (Metro FM) gong at the Australian Commercial Radio Awards for the fifth time.

It is the first time the duo have won the award since moving to KiisFM Sydney in 2014, having previously won the top gong in 2006, 2007, 2011 and 2013 for their 2DayFM breakfast show. They also won the Best Promotion for Give Back Wedding which saw a struggling Sydney couple helped to have the wedding of their dreams, including a performance from Ed Sheeran.

3AW’s top rating breakfast team Ross Stevenson and John Burns won Best On-Air Team (Metro AM) with the duo topping the last 108 Melbourne radio ratings. 

For the fourth year running the Best Current Affairs Presenter award went to 3AW’s Neil Mitchell while 2GB’s drive host Ben Fordham was named Best Talk Presenter for the second year in a row.

Paul Gallen, captain of the NSW Blues and Cronulla Sharks, was awarded Best Newcomer for his appearances on TripleM.

Nova’s drive team, Kate, Tim & Marty (Kate Ritchie, Tim Blackwell & Marty Sheargold, Nova Network, Nova Entertainment) won Best Networked Program, with Blackwell also winning Best Music or Entertainment Presenter.

WSFM’s Brendan Jones and Amanada Keller had to settle for Best Syndicated Program for their My Generation show despite the breakfast duo regularly beating ARN stablemates Kyle & Jackie O in the breakfast battle in Sydney this year.

Nova Sydney’s breakfast hosts Fitzy and Wippa (Ryan Fitzgerald and Michael Wipfli) were also on the rostrum winning Best Community Service Project for the Barry the Parody Bear promotion, creating a toy bear which performed five of their song parodies, giving proceeds to charity Little Wings.

Winners in other major awards announced were:

  • Best News Presenter FM – Ron Wilson (smoothfm, Nova Entertainment)
  • Best News Presenter AM – Anne Stone (FIVEaa, Nova Entertainment)
  • Best Sports Presenter – Tim Lane (3AW, Macquarie Radio Network)
  • Best Musical Special – Richard Wilkins & Michael Buble (smoothfm, Nova Entertainment)
  • Best DAB+ Digital Radio Format – Triple M Modern Rock Digital ( Southern Cross Austereo)

Radio veteran and award winning journalist Jeremy Cordeaux was inducted into the Commercial Radio Hall of Fame. The Fiveaa afternoons host has had a career spanning 50 years across radio, TV and print, starting in radio as an office boy and moving on air as a presenter, then into management as a programme manager, managing director and owner of three successful radio stations.

Commercial Radio Australia chief executive officer Ms Joan Warner said: “Congratulations to the recipients of these awards, who provide millions of listeners throughout the country with engaging content.”

The awards this year were held at the Gold Coast Entertainment Centre and compered by actor and comedian Stephen Curry.

WINNERS FOR 2015 AUSTRALIAN COMMERCIAL RADIO AWARDS (ACRAs)

Please note: Category Finalists are denoted with the following letters:

Country>Provincial>Non-Metropolitan>Metropolitan

BEST ON-AIR TEAM – METRO FM

Kyle & Jackie O Show; Kyle Sandilands & Jackie Henderson, KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM – METRO AM

3AW Breakfast; Ross Stevenson & John Burns, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST ON-AIR TEAM COUNTRY & PROVINCIAL

The Morning Rush; Jon Vertigan & Maria Foundas, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C

Galey, Ross & Charli for Breakfast; Paul Gale, Charli Robinson & Ross Wallman, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

BEST ENTERTAINMENT/MUSIC PRESENTER

Ashleigh Blucher; Power FM, Bega NSW, Grant Broadcasters C

Brad Wood; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P

Tim Blackwell; Nova Network, Nova Entertainment M

BEST TALK PRESENTER

Kate O’Bree; 2BS, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C

Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P

Ben Fordham; 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST CURRENT AFFAIRS PRESENTER

Mark Parton; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM

Neil Mitchell; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST SPORTS PRESENTER

Jock Brady; 3CS, Colac VIC, ACE Radio Broadcasters C

Phil Small; 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network P

Tim Lane; 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST NETWORKED PROGRAM

Country Today; Don Plenty, ACE Radio Broadcasters C

The Noise; Grant Broadcasters P

Kate, Tim & Marty; Kate Ritchie, Tim Blackwell & Marty Sheargold, Nova Entertainment M

BEST SYNDICATED AUSTRALIAN PROGRAM

My Generation; Authentic Entertainment

BEST MARKETING CAMPAIGN

WSFM Pure Gold Campaign; ARN Marketing Team, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network

ENGINEERING EXCELLENCE

Radio Datacast; Dale Sharp, Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM

Nova’s Red Room Global Tour; Robert Zamora & John Pearce, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BRIAN WHITE MEMORIAL

Stephen Cenatiempo; 2NM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters

BEST NEWCOMER ON-AIR

Claire Humphery; Snow FM, Jindabyne NSW, Capital Radio Network C

Clare Todhunter; Sea FM, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo P

Paul Gallen; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST NEWCOMER OFF-AIR

Justine Blacklock; Star FM, Dubbo NSW, Southern Cross Austereo C

Hannah Schadel; Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P

Sophie Azzopardi; 2day FM & Triple M 104.9, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST SPORTS EVENT COVERAGE

2014 AFL Preliminary Final; The K-Rock Football Commentary Team, K-Rock, Geelong VIC, Grant Broadcasters NM

2014 AFL Grand Final; 3AW Football, 3AW, Melbourne VIC, Macquarie Radio Network M

BEST NEWS PRESENTER COUNTRY & PROVINCIAL

Sarah Weir; Hot FM, Tablelands QLD, Southern Cross Austereo C

Rod McLeod; Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

BEST NEWS PRESENTER – METRO FM

Ron Wilson; smoothfm, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BEST NEWS PRESENTER – METRO AM

Anne Stone; Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M

BEST DIGITAL RADIO FORMAT

Triple M Modern Rock Digital; Jaime Chaux & Jacqui Kassulke, Adelaide SA & Perth WA, Southern Cross Austereo

BEST SHOW PRODUCER – ENTERTAINMENT/MUSIC

Russell Torrance; Wave FM’s Hot Breakfast, Wave FM, Wollongong NSW, Grant Broadcasters NM

Laura Viglino; Jonesy & Amanda, WSFM, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST SHOW PRODUCER – TALK/CURRENT AFFAIRS

Eddie Williams; Canberra Live, 2CC, Canberra ACT, Capital Radio Network NM

Harriet Glenn; Sydney Live with Ben Fordham, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio Network M

BEST MUSIC DIRECTOR

Gemma Maddox; Max FM, Taree NSW, Super Radio Network C

Kiri Martin; Sea FM, Gosford NSW, Southern Cross Austereo P

Georgina Ingham-Myers; Nova 96.9, Sydney NSW, Nova Entertainment M

BEST PROGRAM DIRECTOR

Dave Drinkell; 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C

Ross Turner; 7HO FM, Hobart TAS, Grant Broadcasters P

Mike Fitzpatrick; Triple M, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMEDY SEGMENT

Raising the Rugrats Cup; Jon Vertigan, 3YB, Warrnambool VIC, ACE Radio Broadcasters C

Speak Up Granny; Luke Bradnam, Hot Tomato, Gold Coast QLD, Hot Tomato P

Peppa Pig Reboot; Dave Thornton, Jerimiah Busniak & Dan Anstey, Hit 101.9 Fox FM, Melbourne VIC, Southern Cross Austereo M

BEST DOCUMENTARY

Newcastle Earthquake 25th Anniversary; Nick Blanch, David Dollin, Ross McClymont, Nik Lawson & Mark Brewer, KOFM, Newcastle

NSW, Southern Cross Austereo NM

Diary Of An Anzac; Tony Peterson, Cameron Forsyth, Chris Gregson & Matthew Summerill, 2GB, Sydney NSW, Macquarie Radio

Network M

BEST ACHIEVEMENT IN PRODUCTION

Sophie Jackson; 3HA & Mixx FM, Hamilton VIC, ACE Radio Broadcasters C

Jaxson McLennan; Star FM, Gosford NSW, Nova Entertainment P

Sideshow Mike Andersen; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST MUSIC SPECIAL

OzMade for the 2014 ARIAs; Henry James, Sea FM, Devonport TAS, Grant Broadcasters C

Aussie Thongs Weekend; Al Dobie, Dennis Guthrie & Chris Crickmay, Gold FM, Gold Coast QLD, Southern Cross Austereo P

Richard Wilkins & Michael Buble; Richard Wilkins, Peter Clay & Travis Evans, smoothfm, Nova Entertainment M

BEST STATION SALES ACHIEVEMENT

Sea FM & Mix FM Sales Team; Mix FM & Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM

ARN Brisbane Agency Sales Team; KIIS Network, Brisbane QLD, Australian Radio Network M

BEST AGENCY SALESPERSON

Kim Kerton; Nova 100, Melbourne VIC, Nova Entertainment

BEST DIRECT SALESPERSON

Daniel Brewer; EasyMix 1467 AM, Mildura VIC, Grant Broadcasters C

Casey Gould; KOFM & NXFM, Newcastle NSW, Southern Cross Austereo P

Chelsea Teelow; hit107 & Triple M, Adelaide SA, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – SINGLE

Stiletto Boots; Mena Soliman & Tony Dean, 5RM, Riverland SA, Grant Broadcasters C

ShedBoss Joke; Nick Giesen & Jacinta Keally, Sea FM, Gladstone QLD, Southern Cross Austereo P

Westspecs – Shart; Matt Dickson & Carl Step, Mix 94.5, Perth WA, Southern Cross Austereo M

BEST STATION PRODUCED COMMERCIAL – CAMPAIGN

East Coast Juices; Cameron Horn, David Horspool & Anna Cook, 2GO, Gosford NSW, Southern Cross Austereo NM

Bucket O Beef; Darren Russell & Eddie Bye, Fiveaa, Adelaide SA, Nova Entertainment M

BEST SALES PROMOTION

Honda Lovin’; Bron Davey, Leilani Vakaahi, Benny Hope & Libby Daniewska, B-Rock, Bathurst NSW, Bathurst Broadcasters C

Galey, Ross & Charli’s $30k Buried Treasure; Emma Drennan, Andrea Hodgetts & Matt Innes, Sea FM, Gold Coast QLD, Southern

Cross Austereo P

Lion King FM; 973FM, Brisbane QLD, Australian Radio Network M

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – SALES

IKEA; Michael Dargan, Tim Ross and Alex Dalrymple, KIIS Network, Australian Radio Network

BEST MULTIMEDIA EXECUTION – STATION

Sea FM Relaunch; Kasey Radatti, Sea FM, Maroochydore QLD, EON Broadcasting NM

Nova’s Insta Party; Jay Walkerden, Dee Curtis & Matt Jones, Nova 106.9, Brisbane QLD, Nova Entertainment M

BEST STATION PROMOTION

Power Fm’s Schools Breakfast; Power FM, Muswellbrook NSW, Grant Broadcasters C

Room Rules; Hot FM, Townsville QLD, Southern Cross Austereo P

Kyle & Jack Give Back Wedding; KIIS 1065, Sydney NSW, Australian Radio Network M

BEST PROMOTIONS DIRECTOR

Stephanie Zalfelds; Sea FM & 2GO, Central Coast NSW, Southern Cross Austereo NM

Tim Dwyer; Triple M, Sydney NSW, Southern Cross Austereo M

BEST COMMUNITY SERVICE PROJECT

East Coast Radiothon for Snowy Hydro SouthCare; Kim Gardner, 2EC, Bega NSW, Grant Broadcasters C

i98FM’s Camp Quality Convoy; i98fm Convoy Team, i98 FM, Wollongong NSW, WIN Network P

Fitzy & Wippa’s Barry The Parody Bear; Ryan Fitzgerald, Michael Wipfli, Carlie Millican & Alison Eveleigh, Nova 96.9, Sydney NSW,

Nova Entertainment M

ADVERTISEMENT

SUBSCRIBE

Sign up to our free daily update to get the latest in media and marketing