7mate Program Schedule for Week Commencing September 4, 2016
7mate highlights for week commencing September 4, 2016 includes all new episodes of Talking Footy, Baggage Battles, Megatruckers, Ice Road Truckers and Restoration Garage.
Sunday September 4
7:00 Movie – Back to the Future II (repeat)
9:15 Movie – The Bourne Supremacy (repeat)
11:25 Movie – The Big Hit (repeat)
Monday September 5
Sydney Brisbane
7:30 The Big Bang Theory (repeat double)
8:30 Baggage Battles
9:30 Storage Wars (repeat)
10:30 Hardcore Pawn (repeat)
12:00 Talking Footy
Melbourne Adelaide Perth
7:30 Talking Footy
8:30 Baggage Battles
9:30 Storage Wars (repeat)
10:30 Hardcore Pawn (repeat)
12:00 Talking Footy (encore)
Tuesday September 6
7:30 Highway Patrol (repeat double)
8:30 Megatruckers
9:00 Ice Road Truckers
10:00 Counting Cars (repeat)
10:30 Restoration Garage
11:30 Car Chasers (repeat)
Wednesday September 7
7:30 Pawn Stars (repeat double)
8:30 The Big Bang Theory (repeat double)
9:30 American Pickers (repeat double)
11:30 Rude Tube (repeat)
Thursday September 8
Sydney Brisbane
7:30 AFL – Elimination Final 2: West Coast v Western Bulldogs
Melbourne Adelaide
7:30 Motorway Patrol (repeat)
8:30 Movie – Raw Deal (repeat)
10:40 Movie – 30 Days of Night (repeat)
Perth
5:30 AFL – Elimination Final 2: West Coast v Western Bulldogs
9:30 Movie – Raw Deal (repeat)
Friday September 9
Sydney Brisbane
7:00 AFL – Pre Game Qualifying Final 2: Geelong v Hawthorn
7:30 AFL – Qualifying Final 2: Geelong v Hawthorn
11:00 Movie – 30 Days of Night (repeat)
Melbourne
7:00 AFL – Pre Game Qualifying Final 2: Geelong v Hawthorn
7:30 Movie – Meet the Parents (repeat)
9:45 Movie – Meet the Fockers (repeat)
Adelaide
6:30 AFL – Pre Game Qualifying Final: Geelong v Hawthorn
7:00 Movie – Meet the Parents (repeat)
9:15 Movie – Meet the Fockers (repeat)
Perth
5:00 AFL – Pre Game Qualifying Final 2: Geelong v Hawthorn
5:30 AFL – Qualifying Final 2: Geelong v Hawthorn
9:00 Movie – John Carpenter’s Ghost of Mars (repeat)
11:00 Movie – 30 Days of Night (repeat)
Saturday September 10
Sydney Brisbane
6:30 AFL – Pre Game Elimination Final 1: Adelaide v North Melbourne
7:30 AFL – Elimination Final 1: Adelaide v North Melbourne
10:30 Movie – Transporter 3 (repeat)
Melbourne
7:00 Movie – Pirates at the Caribbean: At World’s End (repeat)
10:30 Movie – Transporter 3 (repeat)
Adelaide
6:00 AFL – Pre Game Elimination Final 1: Adelaide v North Melbourne
6:30 Pawn Stars (repeat)
7:00 Movie – Pirates at the Caribbean: At World’s End (repeat)
10:30 Movie – Transporter 3 (repeat)
Perth
4:30 AFL – Pre Game Elimination Final 1: Adelaide v North Melbourne
5:00 AFL – Elimination Final 1: Adelaide v North Melbourne
8:30 Movie – Major Payne (repeat)
10:30 Movie – Transporter 3 (repeat)