ABC TV pick up eight AWGIE Awards
ABC Television picked up eight awards at the 47th Annual AWGIE Awards.
Held last Friday night, the awards, hosted by the Australian Writers’ Guild (AUG) recognise Australian writing.
The ABC picked up awards for best original television mini series for The Code, best television mini series – adaption for Anzac Girls, best television series for series three of Rake, best telemovie – adaption for The Broken Shore, best comedy-sketch or light entertainment for series one of Wednesday Night Fever, best children’s television – P for Hoopla Doopla and best children’s television – C for Nowhere Boys.
It also picked up best comedy-situation or narrative for The Moodys, which is produced by Jungleboys.
Richard Finlayson, ABC director of television, said in a statement:: “We understand that writers are in the driver’s seat of the TV revolution around the world. So we’re thrilled that the AWGIES have recognised the brilliant work from these great writers, across so many genres.”
Andrew Denton picked up the Fred Parsons Award for outstanding contribution to Australian comedy.
Kelly Lefever was awarded the Foxtel Fellowship, which recognises and rewards a writer with an impressive and significant body of work in television. Her credits include Prisoners, Home and Away and The Circuit.
The winners:
Monte Miller – Long Form
Vanished
Alexei Mizin and Ryan van Dijk
Monte Miller – Short Form
Paradise
Anya Beyersdorf
Children’s Television – P
Hoopla Doopla! ‘Snow Business’
Kym Goldsworthy
Children’s Television – C
Nowhere Boys: Episode 3
Craig Irvin
Children’s Theatre
The Grumpiest Boy in the World
Finegan Kruckemeyer
Animation
Get Ace: ‘Ace Gets Braced’
Raymond Boseley
Community and Youth Theatre
Comin’ Home Soon
Alana Valentine
Theatre for Young Audiences (Joint winners)
Storm Boy
Tom Holloway
The Violent Outburst That Drew Me To You
Finegan Kruckemeyer
Theatre – Stage
The Secret River
Andrew Bovell
Interactive Media
AUTHENTIC IN ALL CAPS
Christy Dena
Radio – Original Broadcast
My Life in Cookbooks
Noëlle Janaczewska
Documentary – Public Broadcast
A Woman’s Journey Into Sex
Sally McKenzie
Documentary – Corporate and Training
Indigenous Cultural Awareness
Charles Hamlyn-Harris
Short Film
Baby Baby
Billie Pleffer
Comedy – Sketch or Light Entertainment
Wednesday Night Fever: Series 1
Mat Blackwell, Rick Kalowski, Steve Lynch, Sammy J, Ian Simmons, Joel Slack-Smith and Stephen Walsh with Anne Edmonds, Heath Franklin and Richard Thorp
Comedy – Situation or Narrative
The Moodys: ‘Australia Day’
Phil Lloyd and Trent O’Donnell
Television – Serial
Neighbours: Episode 6857
Stephen Vagg
Television – Series
Rake: Series 3 ‘Their Lordships v. Finnane’
Peter Duncan
Television Mini Series – Original
The Code
Blake Ayshford, Shelley Birse and Justin Monjo
Television Mini Series – Adaptation
ANZAC Girls
Niki Aken and Felicity Packard
Telemovie – Adaptation
The Broken Shore
Andrew Knight
Feature Film – Original
52 Tuesdays
Matthew Cormack
Major AWGIE
The Code
Blake Ayshford, Shelley Birse and Justin Monjo
SPECIAL AWARDS
DOROTHY CRAWFORD AWARD
For Outstanding Contribution to the Profession
Everett DeRoche
RICHARD LANE AWARD
For Outstanding Service and Dedication to the Australian Writers’ Guild
Jon Stephens & Bruce Pulsford
FRED PARSONS AWARD
For Outstanding Contribution to Australian Comedy
Andrew Denton
HECTOR CRAWFORD AWARD
For Outstanding Contribution to the Craft via a Body of Script Editing Work
Peter Matheson
FOXTEL FELLOWSHIP
In Recognition of a Outstanding and Significant Body of Work in Television
Kelly Lefever
DAVID WILLIAMSON PRIZE
In Celebration and Recognition of Excellence in Writing for Australian Theatre
Andrew Bovell
AUSTRALIAN WRITERS FOUNDATION PLAYWRIGHTS FELLOWSHIP
Sue Smith
Katherine Thomson