Kennedy Awards finalists named for 2015
The 2015 Kennedy Awards for Excellence in NSW Journalism finalist were named last night.
The full list of finalists is below:
Finalists
- LES KENNEDY AWARD FOR OUTSTANDING CRIME REPORTING
Emma Partridge – The Sydney Morning Herald
Rebecca Le Tourneau, Tara Brown – 60 Minutes, Nine Network
Thea Dikeos, Stephen Pennells – Sunday Night
- CHRIS WATSON AWARD FOR OUTSTANDING REGIONAL PRINT REPORTING
Andrew Pearson, Daisy Huntly – The Daily Advertiser Wagga
Cydonee Mardon, Alistair Langford-Wilson – The Illawarra Mercury
Nigel McNay – The Border Mail
- PAUL LOCKYER AWARD FOR OUTSTANDING REGIONAL BROADCAST JOURNALISM
Tom Lowrey – ABC Mid-North Coast
Daniel Sutton – TEN Eyewitness News
Adam Harvey – 7.30 Report, ABC TV
- ROD ALLEN AWARD FOR RACING WRITER OF THE YEAR
Sponsored by Racing NSW and the Australian Turf Club
Adam Pengilly – The Sydney Morning Herald
Chris Roots – The Sydney Morning Herald
Christian Nicolussi – The Daily Telegraph
- OUTSTANDING TURF REPORTING
Sponsored by the Australian Turf Club and Racing NSW
Adam Pengilly – The Sydney Morning Herald
John Lehmann, Andrew Clennell, Miles Godfrey -The Daily Telegraph
Chris Roots – The Sydney Morning Herald
- SEAN FLANNERY AWARD FOR OUTSTANDING RADIO REPORTING
Natalie Peters – 2GB
Amelia Birnie – 2UE
Michelle Taverniti – 2UE
- OUTSTANDING RADIO CURRENT AFFAIRS
Sharon Davis – Freelance
Sarah Dingle – ABC
Mandie Sami – ABC Radio National
- OUTSTANDING NEWS PHOTOGRAPHY
Chris McKeen – The Daily Telegraph
Jonathan Marshall – Diimex
Andrew Meares – The Sydney Morning Herald
- OUTSTANDING PORTRAIT
Nicholas Walker – The Good Weekend
Kate Geraghty – Fairfax Media
Dylan Robinson – The Border Mail
- OUTSTANDING ONLINE PHOTOGRAPHIC ESSAY
Mike Bowers – The Guardian
Nicholas Walker – Fairfax Media
Dallas Kilponen – Fairfax Media
- OUTSTANDING ONLINE VIDEO
Luke Blair – 60 Minutes, Nine Network
Mike Bowers, Jonny Weekes, Todd Moore – The Guardian
Bill Code – The Guardian
- OUTSTANDING SPORT PHOTO
Sponsored by ATP Men’s Tour
Sylvia Liber – The Illawarra Mercury
Brett Costello – The Daily Telegraph
Rohan Kelly – The Sunday Telegraph
- CLIFF NEVILLE AWARD FOR OUTSTANDING TEAM PLAYER
To be announced on the night of the gala event
- OUTSTANDING TRAVEL WRITING
Sponsored by Destination NSW
Daniel Scott – The Sydney Morning Herald
Kerry van der Jagt – Fairfax Media
Greg Bearup – The Australian
- PETER FRILINGOS AWARD FOR OUTSTANDING SPORT REPORTING
Sponsored by ANZ Stadium
Peter Lalor – The Australian
Jessica Halloran- The Sunday Telegraph
Caro Meldrum-Hanna, Sam Clark, Max Murch – Four Corners, ABC TV
- YOUNG JOURNALIST OF THE YEAR
Sponsored by Hillbrick Bicycles
Ava Benny Morrison – AAP
Taylor Auerbach – The Daily Telegraph
Joel Tozer – The Feed, SBS
- JOHN NEWFONG AWARD FOR OUTSTANDING INDIGENOUS AFFAIRS REPORTING
Sponsored by Paradigm Resources
Nick Greenaway, Michael Usher – 60 Minutes, Nine Network
Bill Poulos – The Northern Daily Leader
Greg Bearup – The Australian
- GARY TICEHURST AWARD FOR OUTSTANDING NEWS CAMERA COVERAGE
Sponsored by the Nine Network
Oliver Clarke, Josh Martin – Nine News
Greg Parker – 7 News
Greg Barbera – Sunday Night, 7
- HARRY POTTER AWARD FOR OUTSTANDING TELEVISION NEWS REPORTING
Sponsored by Network TEN
7 News Team
Damian Ryan – Nine News
Melinda Nucifora – TEN Eyewitness News
- OUTSTANDING TELEVISION CURRENT AFFAIRS
Sponsored by A Current Affair, Nine Network
Four Corners, ABC TV – “Making A Killing”
60 Minutes, Nine Network – “The Siege Survivors”
Four Corners, ABC TV – “The Jobs Game”
- PETER RUEHL AWARD FOR OUTSTANDING COLUMNIST
Lenore Taylor – The Guardian
James Jeffrey – The Australian
Adele Ferguson – Fairfax Media
- OUTSTANDING FINANCE REPORTING
Will Glasgow, Jemima Whyte – The Australian Financial Review
Anthony Klan – The Australian
Adele Ferguson, Ruth Williams – Fairfax Media
- OUTSTANDING CONSUMER AFFAIRS REPORTING
Caro Meldrum-Hanna, Ali Russell and Mario Christodoulou – Four Corners, ABC TV
Claire Aird – ABC
Josie Taylor and Alison Branley – 7.30 Report, ABC TV
- OUTSTANDING ONLINE NEWS BREAKING
Sponsored by the Sydney Morning Herald
Fiona Friend, Marc Dodd, Peter Lalor and Simon King – The Australian
The Guardian
Nick Ralston – The Sydney Morning Herald
- SCOOP OF THE YEAR
Sponsored by Holland America Line
Alice Dalley,Tara Brown- 60 Minutes, Nine Network
Robert Ovadia, Adam Walters – 7 News
Paul Maley, Greg Bearup – The Australian
- OUTSTANDING COURT REPORTING
Sponsored by Stabilo
Janet Fife-Yeomans – The Daily Telegraph
Louise Hall – The Sydney Morning Herald
Dan Box, Greg Bearup – The Australian
- OUTSTANDING ILLUSTRATION
Scott “Boo” Bailey – The Daily Telegraph
Eric Lobbecke – The Australian
Rocco Fazzari – The Sydney Morning Herald
- OUTSTANDING REPORTING ON THE ENVIRONMENT
Sponsored by SUEZ environment
Matthew Kelly – The Newcastle Herald
Marian Wilkinson, Ali Russell and Mario Christodoulou – Four Corners, ABC TV
Anne Davies – The Sydney Morning Herald
- OUSTANDING FEATURE WRITING
Sponsored by Stockade
Richard Guilliatt – The Australian
Tim Elliott – The Sydney Morning Herald
Trent Dalton – The Australian
- OUTSTANDING INVESTIGATIVE REPORTING
Sponsored by 7 News
Anthony Klan – The Australian
Caro Meldrum-Hanna, Sam Clark and Max Murch – Four Corners, ABC TV
Adele Ferguson – Fairfax Media
- OUTSTANDING POLITICAL REPORTING
Sponsored by NRMA Insurance
Taylor Auerbach – The Daily Telegraph
Sean Nicholls – The Sydney Morning Herald
Andrew Clennell – The Daily Telegraph
- KENNEDY AWARD FOR LIFETIME ACHIEVEMENT
Sponsored by SKY NEWS
TBA at August 7 gala
- P&O CRUISES NSW JOURNALIST OF THE YEAR
Caro Meldrum-Hanna – Four Corners, ABC TV
Phil Rothfield – The Daily Telegraph
Chris Reason – 7 News